Zanim podpiszesz umowę na pozycjonowanie…

Chcesz rozwinąć biznes i mieć stałych klientów? Wszystko jest w twoim zasięgu, ale musisz zainwestować w pozycjonowanie. Na co zwracać uwagę przy wyborze agencji marketingowej i jak nie dać się naciąć?

Dowiedz się jak najwięcej o usługodawcy

Pierwszym krokiem , który należy wykonać przed podpisaniem umowy jest pozyskanie jak największej ilości danych. To absolutny wymóg. Należy przede wszystkim zweryfikować, jak długo dana firma działa w branży, czy ma bogate portfolio i czy może pochwalić się sukcesami. Na szczęście wyniki są łatwo mierzalne. Tak naprawdę wystarczy porównać dane na podstawie Google Analytics czy Webmaster Tools, by przekonać się, że agencja jest skuteczna w tym co robi i warto jej zaufać. Dobrze jest również poszukać opinii na jej temat w internecie. To prawdziwe źródło wiedzy. Tam z pewnością będzie można znaleźć przydatne informacje, które mogą okazać się kluczowe przy podejmowaniu decyzji.

Dowiedz się, w jaki sposób usługodawca chce się rozliczać

Ważnym aspektem, jeśli chodzi o pozycjonowanie, jest sposób rozliczania się z klientami. Dobrze działająca agencja będzie na bieżąco raportować prowadzone działania. To absolutny wymóg. Trzeba się jednak dopytać o to jak najwcześniej i ustalić wszystko na początku. Jeśli będziemy widzieli, że agencja będzie mijała się z faktami i będzie się starała wykręcić z bieżącego raportowania, lepiej unikajmy tego typu współpracy. Musimy zdać sobie sprawę, że działania SEO nie są krótkofalowe. Trzeba uzbroić się w cierpliwość. Nie oznacza to jednak, że powinniśmy spocząć na laurach, a wręcz przeciwnie. To, że frazy nie wchodzą w topy, nie oznacza, że nic nie jest robione, jednak trzeba to weryfikować. Podstawą w tym zakresie jest stała analiza efektów. To bardzo ważne. Trzeba mieć wszystko pod kontrolą. Tylko w ten sposób będziemy w stanie ocenić, czy warto kontynuować współpracę z agencją reklamową.

Dokładnie przeczytaj umowę

Ostatnią ważną kwestią, na którą trzeba zwrócić uwagę jest to, co jest zapisane na umowie. Należy zapoznać się z ważniejszymi rzeczami, jak np. czasem wypowiedzenia, ewentualnymi karami umownymi. Dobrze jest też doczytać, czy w dokumentach jest jakaś klauzula obciążająca usługodawcę, np. na wypadek gdyby nie wywiązywał się z obowiązków. To bardzo istotne. Oczywiście nie należy zakładać, że pozycjonowanie pójdzie nie tak, ale zdarzają się różne rzeczy. Warto się w jakiś sposób zabezpieczyć, by w razie czego nie mieć większych problemów i w miarę możliwości rozwiązywać spory polubownie.

Karol Kaczmarczyk

Add your Biographical Info and they will appear here.