Zaćma – niebezpieczna choroba, której nie wolno lekceważyć

Zaćma dotyka coraz więcej z nas. Mimo to wielu Polaków nie wie nadal, co to za choroba. Przeczytaj ten artykuł i poznaj podstawowe informacje na temat zaćmy.

Problem, którego nie wolno lekceważyć

W dwudziestym pierwszym wieku zmagamy się z zupełnie nowymi wyzwaniami, jeśli chodzi o nasze zdrowie. Pojawiają się nowe wirusy, choroby, a także nowotwory. Jednym z problemów, o którym warto wspomnieć, a który wciąż jeszcze jest pomijany przez media, jest problemy zaćmy. Jest to upośledzenie narządu wzroku, czyli innymi słowy naszych oczu, a konkretnie samej soczewki. Degradacja polega na jej zmętnieniu, co uniemożliwia dostawanie się światła do wnętrza oka, czyli do siatkówki. Nieleczona może być przyczyną nawet całkowitej ślepoty, dlatego jeżeli tylko zauważymy pierwsze objawy powinniśmy zgłosić się do okulisty. Zaćma jest bardzo groźną chorobą i może doprowadzić do całkowitej ślepoty w bardzo krótkim czasie.

Co warto wiedzieć na temat zaćmy?

Niestety, większość z nas pamięta tylko zdawkowe informacje na temat tego schorzenia, jakie przekazywany były nam na lekcjach biologii. Większość społeczeństwa niestety nie zdaje sobie sprawy jakie są charakterystyczne objawy choroby, dlatego do lekarza zwraca się często dopiero wtedy, gdy wada już bardzo mocno utrudnia codzienne funkcjonowanie. Niestety, wtedy jest już najczęściej za późno. Możliwe jest jedynie podjęcie leczenia operacyjnego, które jest bardzo drogie i wykonywane tylko w kilku miejscach w kraju. Operacja polega na przeszczepieniu samej soczewki oka, dlatego jest bardzo ryzykowna i może pociągnąć za sobą znaczne powikłania. Dlatego tak ważne jest leczenie już na etapie pierwszych objawów, bo wtedy znacznie zwiększamy nasze szanse na cofnięcie się choroby.

Jakie są objawy?

Charakterystycznym objawem jaki powoduje zaćma jest zmętnienie siatkówki oka. Jest to widoczne z zewnątrz, jednak w początkowych fazach może być trudno zauważalne. Chory zaczyna mieć problemy z ostrością widzenia, która może być punktowa lub zajmować niemal całą soczewkę. Może być również problem z patrzeniem na silne źródła światła, ponieważ zmętniałe fragmenty soczewki będą je nieproporcjonalnie odbijać i wzmacniać, jak również przekłamane widzenie kolorów. Zdarza się również widzenie podwójne, a także inne nietypowe objawy.

Karol Kaczmarczyk

Add your Biographical Info and they will appear here.