Warzywa marynowane idealne nie tylko w sezonie zimowym

Warzywa marynowane mają bardzo długą tradycję w kuchni polskiej. Jako, że nasz klimat nie pozwala na spożywanie świeżych warzyw i owoców cały rok, musimy zdać się na przeróżne kiszonki i marynaty. Jest to wspaniały sposób na delektowanie się ich smakiem w okresie, gdy nie są dostępne nowalijki.

Witaminy i minerały przez cały rok

Niebagatelne znaczenie ma też fakt, że dzięki temu możemy dostarczać organizmowi potrzebne witaminy i minerały. Warzywa marynowane oczywiście posiadają ich mniej niż świeże, ale w zimie, gdy nie mamy dostępu do pełnowartościowych produktów, jest to najlepsze wyjście. Nie wahajmy się więc przed sięgnięciem po nie podczas długich, zimowych miesięcy.
Warzywa marynowane są w roztworze octu, po to by się nie zepsuły i mogły nam służyć przez długi czas. Oprócz kiszenia, jest to najlepszy sposób na przedłużenie trwałości produktów. Oczywiście w dzisiejszych czasach świeże owoce i warzywa są już dostępne na okrągło, jednak pochodzą one z krajów o ciepłym klimacie i mogą narobić więcej szkody niż pożytku. Nie są pełnowartościowe, ponieważ aby dotarły w odległe rejony świata muszą przyjąć bardzo dużą dawkę konserwantów, które są szkodliwe dla zdrowia. Dlatego lepszym wyjściem jest sięgnięcie po warzywa marynowane niż świeże, ale bezwartościowe.

Warzywa marynowane – dla kogo?

Warzywa marynowane mają również swoje wady. Nie posiadają tak dużo witamin i minerałów jak nowalijki, ale nawet podczas długotrwałego procesu pasteryzacji nie znikają one całkowicie. Na marynaty powinny uważać kobiety w ciąży, ludzie chorzy na anemię czy mający problemy z krążeniem krwi, ponieważ ocet szkodzi w takich przypadkach. Nie znaczy to, że należy zupełnie z nich zrezygnować, a tylko ograniczyć spożycie i smakować je od czasu do czasu, nie przesadzając z ilością. Pozostali mogą cieszyć się nimi do woli, oczywiście w ramach rozsądku, ponieważ nawet najzdrowsze rzeczy w nadmiarze mogą zaszkodzić. Tak więc cieszmy się smakiem płodów ziemi cały rok, jednak warzywa marynowane pozostawiając na okres zimowy, a gdy tylko nastanie pora sięgajmy po pełnowartościowe, świeże.

Karol Dąbrowski

Add your Biographical Info and they will appear here.