Usunięcie zaćmy w dzisiejszych czasach nie jest trudne!

Zaćma to niezwykle poważna choroba, jednak jest sposób, by móc sobie z nią poradzić. Przeczytaj ten artykuł i sprawdź, jak obecnie wygląda usunięcie zaćmy.

Choroba, której nie wolno lekcważyć

Nieleczona zaćma może prowadzić do ślepoty. Na szczęście w dzisiejszych czasach znamy już metody, które mogą wyleczyć oczy i choroba nie jest już wyrokiem. Bezbolesna operacja zwana fakoemulsyfikacją może ocalić wzrok. Usunięcie zaćmy nie jest skomplikowane i większości przypadków nie ma przeciwwskazań do przeprowadzenia zabiegu.
Zaćma może być wywoływana czynnikami genetycznymi lub może być powikłaniem innych chorób. W większości jednak przypadków ma związek z wiekiem. Mętnienie soczewki oka to naturalny objaw starzenia się.

Kiedy atakuje zaćma

Wiele osób już przed pięćdziesiątym rokiem życia może doświadczać zaburzenia przejrzystości soczewki. Wiąże się to z zaburzonym metabolizmem i spowolnioną syntezą białek. Zaćma nie ma gwałtownego przebiegu, zazwyczaj oczy mętnieją stopniowo co objawia się mniej wyrazistym widzeniem i szybkim męczeniem się wzroku. Ostrość widzenia pogarsza się mimo noszenia coraz silniejszych okularów korekcyjnych. Czasami podczas patrzenia na źródła światła mogą być widoczne koliste obwódki. Operacyjne usunięcie zaćmy jest skuteczną metodą leczenia tej choroby. Nie ma żadnej terapii, która skutecznie zapobiegałaby zachorowaniu, dlatego dla wielu chorych operacja jest jedyną szansą na odzyskanie ostrego widzenia.

Sposoby leczenia zaćmy

Niektórzy próbują leczyć się kroplami dostępnymi w aptece, które odżywiają soczewkę i opóźniają jej mętnienie. Skuteczność takiego leczenia jednak nie jest zbyt wysoka. Operacja usunięcia zaćmy nie jest bardzo skomplikowana i nie niesie za sobą dużego ryzyka powikłań dlatego nie ma sensu odwlekać jej w czasie. Podczas operacji stosuje się metodę nazywaną fakoemulsyfikacją, która polega na nacięciu rogówki i wprowadzeniu sondy. Za pomocą ultradźwięków rozpulchnia się soczewkę i wysysa ją z oka. Jeśli zaćma nie jest zaawansowana soczewkę można wypłukać przy użyciu sprężonego strumienia soli fizjologicznej lub innego płynu. Obecnie możliwe jest już wykorzystanie obu tych metod jednocześnie co sprawia, że operacja jest jeszcze bardziej skuteczna i bezpieczna.

Norbert Lewandowski

Add your Biographical Info and they will appear here.