Usunięcie zaćmy – czy jest to skomplikowany zabieg?

Czy usunięcie zaćmy jest skomplikowanym zabiegiem? Jeśli interesuje Cię odpowiedź na to pytanie, to koniecznie przeczytaj ten artykuł.

Zabieg, który jest bezpieczny dla pacjenta

Usunięcie zaćmy w obecnych czasach to w zupełności bezbolesny zabieg, który trwa zaledwie kilka chwil. Zanim jednak do niego dojdzie należy przejść kilka równie bezbolesnych, krótkich i prostych badań. Lekarze powinni bowiem poznać wszelkiego rodzaju zagrożenia jakie mogą wystąpić podczas takiej operacji. Badania takie są wyjątkowo proste i przeprowadzane są tuż przed operacją. Zazwyczaj nie występują żadne przeszkody przed wykonaniem takiego zadania. Sam zabieg jest wyjątkowo prosty i krótkotrwały. Jednak jak to w naszym kraju bywa na sam zabieg a raczej na jego termin czas oczekiwania jest dosyć długi. Usunięcie zaćmy przebiega w znieczuleniu miejscowym w bardzo sterylnych warunkach, które powodują łatwość gojenia się po tym procesie. Pacjenci wychodzą zwykle tego samego dnia do domu ze specjalnymi zaleceniami lekarskimi oraz terminem pierwszej wizyty kontrolnej. Podejście do pacjenta jest bardzo przyjazne, aby zapewnić jak największy komfort psychiczny podczas danej operacji oraz zmniejszyć zdenerwowanie, które jest zupełnie niepotrzebne. Pacjent przed zabiegiem dostaje specjalny ubiór oraz wytyczne co do postępowania lekarskiego tak, aby był na każdą ewentualność przygotowany.

Co jeszcze warto wiedzieć o tym zabiegu?

Największym dyskomfortem jaki może spotkać pacjenta jest jedynie mocne światło skierowane wprost na źrenicę operowanego oka. Jednak jest to niezbędne i nieuniknione, ponieważ lekarz przeprowadzający zabieg musi dokładnie móc wszystko obejrzeć. Oprócz tego pacjenta może zaskoczyć zimny płyn, którym jest przemywane oko podczas zabiegu. Jego nadmiar może wypłynąć z oka i spływać dalej po twarzy lub we włosy. To są jedyne jakże niewielkie dolegliwości z jakimi można się spotkać. Poza tym w trakcie zabiegu chirurg usunie zmętniałą część soczewki i zastąpi ją sztuczną, zdrową i prawidłową soczewką. W trakcie całej operacji można bez problemu większego rozmawiać z lekarzem i informować go o wszelkich niedogodnościach oraz odczuwanym bólu lub jakichkolwiek niedogodnościach. Po wszystkim oko jest zaklejane, aby prawidłowo odpoczęło.

Arkadiusz Zawadzki

Add your Biographical Info and they will appear here.