Topografia rogówki i keratometria pomagają w wykryciu astygmatyzmu

Astygmatyzm to jedno z częstych schorzeń okulistycznych. Powoduje niewyraźne, zamglone widzenie, rozmywanie się małych liter. Jest to spowodowane krzywiznami, które sprawiają, że światło załamuje się w dwóch punktach, podczas, gdy powinno w jednym, co zniekształca obraz.

Po czym poznać astygmatyzm?

Astygmatyzm w początkowym stadium jest praktycznie niezauważalny. Problemy z widzeniem można przerzucić na barki zmęczenia organizmu. Jednym z częstszych obajwów jest mrużenie oczu, które jest spowodowane chęcią zmiany ogniskowej. Z tego też powodu osoby cierpiące na stygmatyzm bezwiednie mrugają oczami, choć czasami nie zdaja sobie nawet sprawy z ewentualnych zagrożeń. Dodatkowym objawem świadczącym o astygmatyzmie są czołowe bóle głowy. W początkowym stadium inne rzeczy mogą być niezauważalne. Zmiany w widzeniu są bardzo minimalne. Przy większej wadzie mogą się pojawić inne problemy, jak zamazany i zamglony obraz, trudności z czytaniem. Często mylone są np. litery P i F. Osoba, która cierpi na astygmatyzm zamiast linii prostych widzi lekko zakrzywione, a gwiazdy myli z plamkami. W przypadku małych dzieci, takich do 3. roku życia, nieleczony astygmatyzm może doprowadzić do niedowidzenia. Na szczęście wadę można stosunkowo łatwo wykryć. W tym celu przeprowadza się standardowe badanie oczu. Pacjent musi odczytać literki na planszy. Kolejny etapem jest keratometria, czyli ocena krzywizny centralnej rogówki. Używa się w tym celu keratometru. Badanie jest bezbolesne i trwa zaledwie kilka minut. Niezwykle istotna jest także topografia rogówki, dzięki której tworzy się kolorową mapę oka, na postawie której lekarz jest w stanie wykryć nieprawidłowości w obrębie rogówki. To podstawowe badania, które wskazują na to, czy i w jakim stopniu u pacjenta występuje astygmatyzm.

Jak leczyć astygmatyzm?

Na szczęście, choć nieleczony astygmatyzm znacznie utrudnia życie, to jednak obecnie można mu skutecznie przeciwdziałać. Stosuje się specjalne szkła cylindryczne, które wpływają na odpowiednie załamywanie światła. Na szczęście można zaopatrzyć się w specjalne soczewki kontaktowe, które ułatwiają widzenie. Dodatkowo można zdecydować się na ortokorekcję. Metoda polega na tym, że w ciągu nocy zakłada się specjalne soczewki twarde, żeby je dobrze dopasować konieczna jest topografia rogówki, a w ciągu dnia można już swobodnie patrzeć. Obraz jest ostry i niezałamany. Coraz częściej astygmatyzm usuwa się laserem. Zabieg jest dość prosty, jednak można go przeprowadzić jedynie u osób, które skończyły 21. rok życia, a ich wada jest dość stabilna – tzn. w ciągu ostatniego roku się nie zmieniała.

Karol Kaczmarczyk

Add your Biographical Info and they will appear here.