Place zabaw kiedyś i dzisiaj. Czym się różniły?

Obecnie place zabaw są bardzo rozwinięte. Przede wszystkim zaskakują kolorystyką, ale nie tylko. To powoduje, że tak wiele dzieci się nimi zachwyca. Ale nie tylko dzieci. Również rodzice z rozrzewnieniem patrzą na miejsce zabaw dla swoich pociech. Za ich czasów sprzęty do zabawy nie były tak różnorodne jak obecnie, ale nie tylko to było znacznie inne.

Place zabaw dawniej

Jeszcze dwie trzy dekady temu w czasach głębokiej komuny place zabaw znacznie odstawały od reszty. Wszystkie były takie same, no może nie identyczne, ale przynajmniej bardzo podobne. Same urządzenia były mało różnorodne. Huśtawki ledwo co się trzymały i miały klasyczny wygląd. O żadnych udziwnieniach nie było mowy. Dziś, na szczęście jest już inaczej. Sprzęty, jakie obecnie maja do dyspozycji maluchy są bardzo różnorodne i wyglądają całkowicie inaczej. Na jednych placach zabaw są huśtawki na sznurkach, na innych wieszane na łańcuchach. Jedna huśtawki są bardzo kolorowe, inne z kolei nie robią dobrego wrażenia. To wszystko powoduje, że takie rozwiązanie są bardzo efektowne. Kiedyś można było o czymś takim pomarzyć. Dziś pozostaje to w sferze całkiem realnej. Rodzice z nostalgią patrzą na otoczenie, na którym bawi się ich dziecko. Kiedyś takie rozwiązanie były jedynie w sferze marzeń. Zaskakuje również sama różnorodność. Podczas, gdy kiedyś place zabaw składały się najczęściej z dwóch huśtawek, jednaj zjeżdżalni i piaskownicy, a czasem można było spotkać tam karuzelę, dziś jest to zdecydowanie bardziej bogatsze. Dzieci maja do dyspozycji różne sprzęty. Niektóre bardzo pobudzają ich wyobraźnie, inne z kolei działają na koordynacje ruchową. Są to wszelkie przeplotnie, piramidy wspinaczkowe, równoważnie czy ścianki do wspinaczki. Dzięki temu maluchy mogą się bardzo szybko rozwijać i nabywać nowych umiejętności. Kiedyś takich możliwości nie było.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Place zabaw produkowane obecnie różnią się od tych, z których kiedyś korzystaliśmy bezpieczeństwem. Urządzenia, które maja do dyspozycji maluchy są funkcjonalne i trwałe. Najczęściej wykonuje się je z wysokiej jakości tworzywa sztucznego, które jest odporne na uszkodzenia mechaniczne i czynniki atmosferyczne. Kiedyś większość urządzeń na placach zabaw było wykonanych z metalu pokrytego farbą. Z uwagi na fakt, że trudno było dostać rzeczy do malowania, większość specyfików nie była więc ekologiczna i dostosowana do potrzeb maluchów. Sprzęty na placach zabaw nie spełniały żadnych certyfikatów bezpieczeństwa, a skorodowane elementy bardzo szybko odpadały. To powodowało, że korzystanie z takich miejsc bywało niebezpieczne. Dziś na szczęście jest już zupełnie inaczej.

Andrzej Konieczno

Add your Biographical Info and they will appear here.