Plac zabaw – szkoła życia dla każdego malucha

Gdy myślimy o dzieciństwie jednym z pierwszych wspomnień jest plac zabaw. To tam tworzyliśmy piaskowe babki, które w naszej wyobraźni mieniły się niczym prawdziwe, to tam huśtaliśmy się wysoko aż do nieba, czy po prostu bawiliśmy się z innymi dziećmi. Nic więc dziwnego, że coraz częściej plac zabaw określany jest mianem szkoły życia.

Dziecięcy uniwersytet

Plac zabaw ma wiele zalet przez co tak chętnie jest odwiedzany przez rodziców i ich pociechy. Po pierwsze miejsca te znajdują się na świeżym powietrzu, co, biorąc pod uwagę nasz domatorski styl życia, jest na wagę złota. Samo świeże powietrze, połączone z wizją zabawy z innymi dziećmi, działa też na dzieciaki niczym czekolada, po przekroczeniu furtki od razu pojawia się na ich twarzy uśmiech. Zresztą nie spotkałam się jeszcze z widokiem dziecka, które z płaczem nie chciałoby wejść na plac zabaw. Wręcz przeciwnie, szloch towarzyszy naszym pociechom, gdy chcemy ich stamtąd zabrać. Po drugie plac zabaw wspomaga koordynację dziecka. Te wszystkie tory przeszkód, drabinki uczą dzieci kontrolować swoje ciało, planowania ruchów oraz zmysłu równowagi. Poza tym, kiedy dziecko się intensywnie rusza wzmacniają się jego kości oraz mięśnie, a wszystko to będzie procentować w przyszłości. Prócz zdrowotnych korzyści plac zabaw uczy dzieci przede wszystkim interakcji z innymi ludźmi. To tutaj maluchy nawiązują pierwsze kontakty między sobą, ucząc się przy okazji współpracy, współzawodnictwa oraz kreatywności. Budowanie relacji międzyludzkich wytwarza w dziecku pewność siebie, ale także pokazuje mu jego możliwości i ograniczenia. Plac zabaw, prócz tych dobroczynnych wpływów, przede wszystkim ma za zadanie umilić czas dzieciom i ich rodzicom. I to jest jego najważniejsza zaleta.

Bezpieczeństwo to podstawa

Ponieważ dzieci to przyszłość naszego narodu wymogi bezpieczeństwa odnośnie placów zabaw są bardzo skrupulatne. Wymogi Unii Europejskiej nakazują, by były one kontrolowane co 3 miesiące, a raz na 5 lat konieczna jest ich gruntowne sprawdzenie. Jednak bezpieczeństwo to nie tylko strona techniczna. Gdy jesteśmy z dzieciakami po raz pierwszy w naszej szkole życia warto jest im na spokojnie wytłumaczyć bez budzenia w nich strachu, jak działa dane urządzenie, ponieważ maluch nie zawsze jest w stanie przewidzieć jego zastosowania. Poza tym, nasza pociecha może nie zdawać sobie sprawy z ryzyka wynikającego w użytkowania przyrządów, dlatego istotne jest, by asekurować maluchy podczas zabawy.

Andrzej Konieczno

Add your Biographical Info and they will appear here.