Okulista Rybnik: zaćma to nie koniec świata. Popraw komfort życia

Zaćma znacznie pogarsza jakość widzenia, jednak nie jest wyrokiem. Z taką wadą można dalej żyć, a jeśli zdecydujemy się na zabieg, nasze codzienne funkcjonowanie ulegnie znaczącej poprawie. Niestety, wciąż wiele osób boi się zgłosić do specjalisty, a perspektywa prac przy oku wydaje się bardzo odległa. Wynika to większości przypadków z niewiedzy.

Na czym polega zaćma?

Zaćma to nic innego jak zmętnienie soczewki, które powodu niewyraźne i zamglone widzenie. W początkowym etapie nie jest to aż tak uciążliwe, ale później może już bardzo przeszkadzać. Ważne jest, aby jak najszybciej udać się do specjalisty. Tyko wtedy można skutecznie pozbyć się problemu. Nie ma dobrego czasu na przeprowadzenie zabiegu. Wiele osób zwleka z wizytą u okulisty, tłumacząc, że na razie nie jest im to potrzebne i że odwiedzą lekarza, jak już wzrok będzie bardzo dokuczliwy. To złe podejście, bo ingerencje okulistyczne są praktycznie bezbolesne i bardzo krótkie. Nie ma sensu zwlekać i czekać na odpowiedni moment, bo przy takiej wadzie okulista Rybnik musi jak najszybciej działać. Tym bardziej, że w dobie tak szybkiego rozwoju medycyny zabiegi są praktycznie bezbolesne. Co istotne, zastosowanie nowoczesnej aparatury medycznej i skutecznych narzędzi pozwalają zminimalizować ryzyko powikłań do minimum. Operacja jest bezbolesna. Stosuje się bowiem krople znieczulające, a stosowane sprzęty są na tyle precyzyjne, że w wielu przypadkach nie ma konieczności zakładania szwów. Warto się więc zdecydować i udać na konsultacje. Okulista Rybnik z pewnością nam pomoże i oceni jak wielka jest wada i czy warto podejmować jakieś interwencje.

Jak wygląda zabieg?

Najważniejsza rzeczą są oczywiście badania kwalifikacyjne. Lekarz przeprowadza wywiad z pacjentem, bada wzrok pod kątem ewentualnych przeciwskazań. Dopiero jeśli konsultacje wyjdą pozytywnie, można podjąć się zabiegu. W dużym skrócie polega on na wszczepieniu sztucznej soczewki z akrylu. Metody i materiały, jakie obecnie się stosuje powodują, że tuż operacji pacjent dobrze widzi z daleka i z bliska. W wielu przypadkach bez konieczności zakładania soczewek kontaktowych. Ryzyko niepowodzenia jest praktycznie minimalne. To w praktyce oznacza, że raz na zawsze poprawia się komfort życia. Można swobodnie funkcjonować, czytać, oglądać, telewizor i wykonywać czynności, które kiedyś były poza zasięgiem. Co ważne, operacja raz na zawsze może zniwelować konieczność kupowania okularów, które, jak wiadomo, do tanich nie należą. Biorąc pod uwagę rachunek ekonomiczny, taki zabieg w dłuższej perspektywie jest bardzo opłacalny.

Mateusz Egzon

Add your Biographical Info and they will appear here.