Kiedy może się przydać polimeryzacja podłóg w domu?

Podłoga jest bardzo ważnym i bardzo wymagającym elementem wykończenia każdego mieszkania. Lepiej, by nie wymieniać jej za często, a polimeryzacja podłóg może w osiągnięciu tego celu bardzo pomóc. Sprawdź, na czym polega polimeryzacja podłóg – http://sauberlab.pl/polimeryzacja-podlog/ – i jak dbać o drewno.

Podłoga drewniana – piękno w czystej postaci

Podłogi, szczególnie te drewniane, są bardzo narażone na zniszczenie w wyniku użytkowania. Najlepiej jest dbać o nie już od samego początku, od momentu ich położenia. Kolejne zmiany podłogi będą wymagały gruntownego remontu, opróżnienia pomieszczenia i mnóstwa zamieszania – lepiej więc takich przymusowych remontów unikać najdłużej jak się da.

Drewniane podłogi w mieszkaniu to piękna sprawa – bardzo często z sentymentem patrzymy na drewniane klepki w domu rodziców, ponieważ posiadają one charakterystyczny wzór, są wytrzymałe i świetnie tłumią odgłosy kroków. Nie są one jednak wieczne – zużywają się już po kilku latach, szczególnie gdy nie potrafimy o nie dbać. Czego zatem wymagają podłogi z drewna, by służyć nam jak najdłużej? Przydatna może być polimeryzacja podłóg oraz wiedza na temat ich prawidłowego czyszczenia i pielęgnacji.

Jak dbać o drewniane podłogi?

Drewno po zabezpieczeniu impregnatem i lakierem teoretycznie powinno zachować swoje walory trwałości, jednak w praktyce często się zdziera, matowieje i traci kolor. Nowe podłogi należy szanować – przykrywać dywanami, nie szurać po podłodze zabawkami, używać filcowych podkładek pod krzesła, nosić w domu miękkie kapcie. Należy również systematycznie odkurzać podłogi i myć je specjalnymi preparatami pielęgnującymi do drewna, by jak najdłużej zachowały swój połysk. Stare, zużyte już podłogi nadawać się będą tylko do wymiany. Można jednak spróbować odświeżyć je za pomocą polimeryzacji podłóg – ten zabieg pozwoli odzyskać ich dawny blask bez konieczności kładzenia nowych klepek!

Czym jest polimeryzacja podłóg

Polimeryzacja podłóg to powlekanie ich powierzchni specjalnymi polimerami, które zdecydowanie zwiększają ich trwałość, uwypuklają koloryt i wzornictwo, a także mają inne ciekawe właściwości. Proces polimeryzacji przebiega w kilku etapach. Bardzo istotne jest usunięcie wierzchniej warstwy starych polimerów, lakierów i akrylu oraz zneutralizowanie powierzchni. Następnie nakłada się na nią warstwę podkładu, oraz 2-3 warstwy polimeru. Polimer powoduje, że podłoga staje się mocniejsza, ale matowieje – zatem by uzyskać efekt lustrzanego połysku na powierzchni podłogi, należy ją dokładnie wypolerować.

Co daje polimeryzacja podłóg?

Podłogi drewniane w domu są szczególnie dobrym produktem, na którym można zastosować zabieg polimeryzacji, i na którym będzie widać najlepsze efekty. Usunięcie wierzchnich warstw zużytego, starego lakieru, wygładzenie podłogi i oczyszczenie jej pozwoli odkryć naturalny wygląd drewna, czyli to, co nas w tej podłodze zachwyciło – to, dla czego wybraliśmy właśnie podłogę z drewna. Powleczenie podłogi trwałym polimerem i wygładzenie jej powierzchni sprawi, że będzie ona lśniąca, wzmocniona, a jej kolory dużo głębsze niż po latach użytkowania i zdzierania się wierzchnich warstw lakieru.

W niektórych mieszkaniach faktura podłogi odgrywa bardzo dużą rolę wizualną, estetyczną. Drewno jest bardzo pożądanym do aranżacji wnętrz materiałem wykończeniowym, fantastycznie komponuje się z nowoczesnymi meblami i naturalnymi dodatkami. Warto pomyśleć o procesie polimeryzacji podłogi, gdy decydujemy się na generalny remont w mieszkaniu. Dzięki temu będziemy mogli wizualnie zmienić podłogę nie pozbywając się jej w całości, a to wszystko pozwala oszczędzać – zamiast wymieniać podłogę można ją tylko odrestaurować, pokryć polimerem i będzie wyglądała jak nowa! Polimeryzacja podłóg jest procesem bardzo przydatnym w domach, w których mieszkają dzieci – jak wiemy, bardzo lubią one szurać zabawkami po podłodze lub rysować ją ostrymi narzędziami, co niestety wpływa fatalnie na jej wygląd i kondycję. Gdy zdecydujemy się na proces polimeryzacji podłogi, będziemy mogli być spokojniejsi o jej wygląd i trwałość. Podłoga stanie się twardsza, odporniejsza na brud, ładniejsza, a nawet antypoślizgowa!

Artur Jasiński

Add your Biographical Info and they will appear here.