Laserowe usuwanie zaćmy – innowacyjny i bezpieczny zabieg?

Jeśli chcesz dowiedzieć się, co to jest zaćma oraz jak ją leczyć, to koniecznie przeczytaj ten artykuł.

Co to jest zaćma?

Zaćma jest chorobą polegającą na całkowitym lub częściowym zmętnieniu soczewki oka. Objawami tego zaburzenia są: stopniowe pogarszanie się ostrości widzenia, które opisywane jest przez osoby chore jako wrażenie widzenia za mgłą. W miarę rozwoju schorzenia zmniejsza się przejrzystość soczewki, a w konsekwencji utratę ostrości widzenia.
Istnienie kilka metod pozwalających pozbyć się tej dolegliwości. Do podstawowych możemy zaliczyć: chirurgiczne i laserowe usuwanie zaćmy.

Chirurgiczne usuwanie zaćmy

Chirurgiczne usuwanie zaćmy polega na wycięciu soczewki. Kiedy zmętnienie pogłębiało się, soczewka stawała się coraz twardsza, a przez to łatwa do usunięcia. Lekarze celowo więc opóźniali wykonanie zabiegu, co wiązało się ze zwiększeniem niedogodności dla tracącego ostrość widzenia pacjenta.

A może laser?

Zabieg laserowy jest krótki i bardzo precyzyjny. Ryzyko wystąpienia powikłań jest bardzo małe. Przed operacją okulista ocenia stopień zmętnienia soczewki. Zabieg z wykorzystaniem lasera jest bezbolesny. Pacjentowi podawane są leki zmniejszające stres i napięcie oraz znieczulenie.

Jak wygląda zabieg?

Laserem wykonuje się bardzo małe nacięcia w rogówce. Następnie wprowadza się narzędzia służące do usunięcia zmętniałej soczewki. Soczewkę rozbija się przy pomocy fal ultradźwiękowych i usuwa za pomocą mikroskopijnego odkurzacza. Na miejsce usuniętej soczewki wprowadza się drugą – sztuczną. Zabieg jest krótki, szybki, bezbolesny i nie wymaga długiej rekonwalescencji. Przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu jest przebyty w niedalekiej przeszłości zawał lub udar.
Współczesna medycyna nie wynalazła jeszcze metody na zapobieganie wystąpienia zaćmy. Leczenie operacyjne przebyło długą drogę od wycinania soczewki chirurgicznie po leczenie laserowe usuwanie zaćmy
. Wykorzystanie lasera spowodowało skrócenie czasu, który potrzebuje osoba chora na powrót do pełnej sprawności. Zabieg jest szybki, bezbolesny, może skorzystać z niego prawie każdy człowiek, który choruje na zaćmę. Powrót do pełnej sprawności następuje już kilka godzin po zabiegu. Sama operacja jest wykonywana bardzo precyzyjnie, a powikłania występują niezwykle rzadko.

Damian Malinowski

Add your Biographical Info and they will appear here.