JIRA co to jest za system?

Pewnie niejednokrotnie przeglądając ogłoszenia o pracę w branży IT zauważyliście wymaganie: znajomość systemu JIRA. Jeśli do tej pory nie mieliście okazji pracować w tej aplikacji, to przeczytaj ten artykuł i zobacz, czym jest ten system.

Co to jest JIRA?

JIRA co to jest? Najprościej mówiąc, jest to system do zarządzania projektami, śledzenia błędów, zgłaszania ich. Najlepiej sprawdza się właśnie w branży IT i tam też jest najczęściej wykorzystywana. Sama praca w Jira wygląda następująco: tworzymy tam projekty, do których nadajemy dostęp użytkownikom, bądź np zakładki tyczące się konkretnych aplikacji. Każdy użytkownik mający uprawnienia, może poprzez tą zakładkę zgłosić błąd w aplikacji, przypisać zadanie do osoby odpowiedzialnej za daną aplikację. Ta osoba dostanie powiadomienie, że ma przypisane zadanie, a kiedy je skończy z powrotem przypisuje je osobie zgłaszającej z komentarzem.

Gdzie wykorzystuje się ten system?

Skoro już znasz odpowiedź na pytanie JIRA co to jest, czas przyjrzeć się innym kwestiom. W jakich sektorach sprawdza się JIRA? Świetnie sprawdza się to w skomplikowanych projektach, nad którymi pracuje dużo osób – kiedy jest do zrobienia poprawka lub zadanie, przypisuje się sprawę osobie, która fizycznie ma się tym zając, wiemy dzięki temu też kiedy skończy pracę i kto aktualnie odpowiedzialny jest za projekt. Wyobraźcie sobie ustalanie takich rzeczy poprzez maila, z dwudziestoma osobami, można się szybko pogubić. Jira właśnie taką pracę porządkuje i organizuje, mamy też dostęp historycznie, dzięki temu wiadomo kto był odpowiedzialny za co, kiedy dana poprawka w aplikacji została wdrożona, na czyją prośbę. Współpracując z kilkoma różnymi dostawcami systemów, gdy mamy błąd na styku kilku z nich dzięki Jira również szybko i sprawnie ustalimy, kto może nam pomóc. Możemy nadać odpowiedni priorytet zgłoszeniu – czy jest to bardzo pilne, czy niski priorytety czyli mamy błąd ale może poczekać aż skończymy ważniejsze kwestie. Ułatwia to też rozliczanie z firmami zewnętrznymi, możemy oznaczać tam czy dany request jest rozliczony, czy to zgłaszamy jako bug i mamy to w ramach utrzymania czy jest to prośba o zmianę czyli jest to nowa pozycja w budżecie. Możemy też określić dostęp do projektu tylko pewnym użytkownikom dzięki czemu jest tajny, widoczny tylko dla konkretnych osób.

Arkadiusz Zawadzki

Add your Biographical Info and they will appear here.