Jak wybrać prawidłowe oświetlenie hali przemysłowej?


Jesteśmy obecnie świadkami, niesamowitego rozwoju technologicznego, który jeszcze nigdy w historii nie zachodził z taką dynamiką. Budujemy coraz to większe, energooszczędne, wydajniejsze budynki, opracowujemy coraz to lepsze metody rozwiązywania różnych problemów, zarówno ekonomicznych jak i społecznych czy optymalizacyjnych. Skoro już mówimy o takich tematach, jak optymalizacja różnego rodzaju aspektów działania oraz energooszczędności, warto zwrócić uwagę na temat, który bardzo często jest bagatelizowany w odniesieniu do zwiększania wydajności hali produkcyjnej.

Znaczenie odpowiedniego oświetlenia

Czy zastanawiałeś się kiedyś, o ile procent, może wzrosnąć wydajność pracowników, w zależności od tego, jakie oświetlenie hali przemysłowejhttps://renovis.pl/oferta/oswietlenie-wewnetrzne/przemysl/ – zostało zastosowane? Pewnie myślałeś, że nie ma to praktycznie znaczenia, byleby było jasno albo nigdy nie zastanawiałeś się nad tą kwestią. Według badań, przeprowadzonych przez naukowców już jakiś czas temu, zmiana oświetlenia w miejscu pracy, pozwala na polepszenie wydajności pracowników, czasami nawet o 40 proc.

Co wiemy dzięki nauce?

Ciekawym faktem, opisanym w tym eksperymencie jest to, że zwiększenie wydajności nastąpiło zarówno w wyniku zwiększenia poziomu jasności w miejscu pracy, jak i w drugiej fazie badania, w trakcie zmniejszenia poziomu oświetlenia. Jaki jest z tego wniosek? Ważnym jest, aby regularnie zmieniać oświetlenie hali przemysłowej, w której chcemy zachować wysoką wydajność pracy. Co jednak wybrać? Jakie oświetlenie jest najlepsze pod konkretne zastosowanie? W artykule postaram się co nieco przybliżyć tematykę i ułatwić wybór odpowiedniego oświetlenia dla Twojej firmy.

Co wybrać?

Kiedy podejmujemy decyzję o zmianie oświetlenia w dużych miejscach pracy, jakimi są magazyny, hale przemysłowe, centra logistyczne lub stacje przeładunkowe, należy zwrócić uwagę na moc oświetlenia, która jest generowana w określonej kubaturze. Wiadomym faktem jest, że im z większą kubaturą mamy do czynienia, tym sumaryczna moc wszystkich jednostek oświetleniowych powinna być większa. Co z jednostkową mocą punktów oświetleniowych? Tutaj sprawa nie jest tak oczywista, gdyż możemy zastosować podejście, polegające na zdekoncentrowanym oświetleniu o bardzo dużej ilości źródeł światła o małej mocy ale dużym zagęszczeniu lub zastosować podejście, stawiające raczej na bardzo duże moce, o dużych kątach naświetlania, rozstawione w stosunkowo dużych odległościach. Wybór należy do Ciebie. Drugim aspektem, na który należy zwrócić uwagę przy rozwiązywaniu bardzo istotnego zagadnienia, jakim jest oświetlenie hali przemysłowej, jest dobór odpowiedniego rodzaju barwy naszego źródła fotonów. Co zatem zrobić, żeby kolor światła był jak najbardziej dopasowany, do rodzaju miejsca, w którym chcemy je zamontować? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, gdyż takie aspekty silnie zależą od podejścia inwestora. Przy podejmowaniu jednak ostatecznej decyzji, należy zwrócić uwagę na to, że powszechnie uznanymi prawdami na temat oświetlenia jest to, że ciepłe barwy wprawiają w człowieka w duże uczucie komfortu jak i również rozluźnienia i błogości, z dość sporym obniżeniem poziomu stresu, gdzie z kolei barwy zimne (jak ostry biały), są typem promieniowania widzialnego, które powoduje u ludzi wzrost poziomu skupienia, produktywności oraz pobudzenia. Jeżeli zastanawiasz się, jakie oświetlenie zastosować dla swojej firmy, polecam odwiedzić witrynę: https://renovis.pl/oferta/oswietlenie-wewnetrzne/przemysl/ , gdzie można znaleźć wszelkiego rodzaju potrzebne informacje, o doborze oświetlenia dla Twojego zastosowania.

Korzyści z inwestycji w dobre źródło światła

Czy naprawdę warto, o tyle zachodu z inwestycją dużych pieniędzy w oświetlenie hali przemysłowej? Odpowiedź na to pytanie, jest dość subiektywna, gdyż zależy miedzy innymi od takich rzeczy, jak priorytety inwestora, analiza jakie są jego cele oraz dostępne fundusze do przeprowadzenia remontu. Osobiście, skłaniałbym się jednak ku opinii, że jak najbardziej warto poszukać dodatkowych pieniędzy na realizację modernizacji hali, która uwzględnia odpowiednie fundusze, na dobór odpowiedniego oświetlenia. Dlaczego tak jest? Tak jak w trakcie pisania całego artykułu, można wymienić bardzo dużo korzyści, które idą za doborem odpowiedniego rodzaju oświetlenia do hali przemysłowej. Trzeba powiedzieć o taki rzeczach jak polepszenie samopoczucia pracowników, zwiększenie ich wydajności, zadowolenia z pracy oraz entuzjazmu. Optymalizacja miejsca pracy pod kątem oświetlenia, przez lata była bagatelizowana przez teoretyków produkcji. Sytuacja zmieniła się od badań, przeprowadzonych w dwudziestym wieku przez grupę naukowców, która zrewolucjonizowała spojrzenie na oświetlenie w miejscach pracy. Czemu zatem nie mielibyśmy pójść z duchem czasu, skorzystać ze zdobyczy naukowych psychologii we współpracy z przemysłem i zafundować dla swojej hali nowe światła? Na koniec jeszcze raz odsyłam na stronę: https://renovis.pl/oferta/oswietlenie-wewnetrzne/przemysl/, gdzie znajdziecie wszelkiego rodzaju potrzebne informacje, o doborze oświetlenia, które spełni Twoje wymagania. Nie czekaj ani chwili dłużej i wybierz coś dla swojej firmy już dziś!

admin

Add your Biographical Info and they will appear here.