Czym tak naprawdę są kampanie AdWords?

Pod terminem „AdWords” kryje się pewien specyficzny system reklamowy. Pozwala on na wyświetlenie w wynikach wyszukiwania znanej wyszukiwarki internetowej różnego rodzaju linków sponsorowanych. Dotyczy to również wszelkiego rodzaju stron internetowych współpracujących z tą wyszukiwarką. Chodzi, rzecz jasna, o Google.

Coraz więcej osób korzysta z PPC

Firma nigdy nie podała do tej pory dokładnych zysków, jakie uzyskano z opisywanej tutaj usługi. Wiemy jednakże, że około dziesięciu lat temu było to ponad szesnaście miliardów dolarów amerykańskich. Trzeba też wspomnieć o tym, że wszystkie formy reklam, które emituje firma Google stanowią około jednej czwartej rynku światowego, jeśli chodzi o reklamy internetowe.

Dlaczego w wyszukiwarce są reklamy?

Większość ludzi nie wie, że tak naprawdę kampanie AdWords generują dla tego przedsiębiorstwa ogromne pieniądze. Z reklam pochodzi około dziewięćdziesiąt siedem procent ich przychodów, co daje około trzydziestu trzech miliardów dolarów. Link sponsorowany tworzy się dzisiaj na dwa różne sposoby. Pierwszy z nich opiera się wyłącznie na wyborze słów kluczowych. Drugi natomiast jest oparty głównie o wybór internetowych witryn, na których reklama będzie wyświetlana. Trzeba tutaj zaznaczyć, że pozycja sponsorowanego linku jest ustalana na podstawie dwóch zmiennych wartości. Pierwsza z nich to wynik jakości reklamy, a druga to maksymalna stawka, którą ustala dla reklamy jej reklamodawca.

Sprawdź, co ma wpływ na koszty reklamy

Czym jest wynik jakości? Wyznacza się go na podstawie tak zwanego współczynnika klikalności. Jest to stosunek procentowy do liczby kliknięć na dany link sponsorowany do liczby wyświetleń reklamy, do której się on odnosi. Wynik jakości jest absolutną podstawą w kwestii mierzenia jakości reklamy i tego, jak skutecznie trafia ona do odbiorcy.
Najważniejsze odmiany wyników jakości mierzone są na kilku podstawowych poziomach. Są to poziomy witryny, słów kluczowych, tekstu reklamowego oraz docelowej strony, na której ma być zamieszczona reklama.
Kampanie AdWords pozwoliły firmie Google zarobić ogromne pieniądze i wypromowały wiele pomniejszych marek.

Zbigniew Wojciechowski

Add your Biographical Info and they will appear here.