Budżet obywatelski – jestem na TAK!

Budżet obywatelski to jedna z lepszych inicjatyw, jaką wymyślona. Przeczytaj mój tekst i sprawdź, dlaczego tak uważam.

Inicjatywa, która wychodzi do zwykłych ludzi

W budżecie obywtatelskim genialne jest to, że sami decydujemy o tym, jak nasze otoczenie powinno wyglądać, co można w nim zmienić, ulepszyć, zmodernizować, a czego w naszym mieście na przykład nie chcemy. Osobiście uwielbiam akcje budżetu obywatelskiego i cieszy mnie ogromna inicjatywa ludzi, który rzeczywiście chcą coś zmienić. Jeszcze bardziej cieszy mnie, gdy pieniądze przeznaczone na budżet obywatelski idą na dzieci i nastolatków. Z uśmiechem na ustach czytam wszystkie projekty dotyczące remontów szkół, zbudowania kolejnych placów zabaw, boisk i wszelkich innych miejsc, w których dzieciaki mogą przyjemnie i, co ważniejsze – pożytecznie spędzić czas. Przecież po to ten budżet obywatelski mamy. Uważam, że warto inwestować jak najwięcej pieniędzy, nie tylko z budżetu obywatelskiego, w dobro dzieci i nastolatków. To oni są naszą przyszłością i to od nas teraz, w tym momencie zależy, jak zostaną wychowani i czy będą dumnymi i wartościowymi obywatelami. Owszem, nasza Polska jest o tyle specyficznym krajem, że pomoc przydałaby się wszystkim, starym i młodym, mimo wszystko jednak wolałabym zainwestować jak najwięcej w młodzież. Za kilka lat to właśnie oni będą wymyślać i ustalać kolejne projekty do budżetu obywatelskiego. Rozwińmy więc ich kreatywność, wyobraźnię już teraz, pokażmy im, że warto, że takie rzeczy mogą się udać i że takie rozwiązania są dla nich na wyciągnięcie ręki.

Czy krytyka tego projektu jest uzasadniona?

Szczerze mówiąc nie rozumiem ludzi, którzy krytykują budżet obywatelski. Moim zdaniem są po prostu zbyt leniwi, by chociaż raz przeczytać i zrozumieć, o co w tym wszystkim chodzi. Nie ulega również wątpliwości, że nie ma co liczyć na to, że ci ludzie wezmą udział w głosowaniach na projekty. Tego smutnego faktu niestety nie da się zmienić, ile ludzi tyle opinii. Na szczęście póki co opinii przemawiających za budżetem obywatelskim jest znacznie więcej niż przeciw, i liczba ta rośnie z dnia na dzień.

Jestem na TAK!

Często rozmawiam o tym ze znajomymi, wymieniamy się opiniami na temat projektów, kto wie, może kiedyś nawet sami jakiś projekt przedstawimy. Jedno jest pewne: Budżet obywatelski? Jestem na TAK!

Andrzej Konieczno

Add your Biographical Info and they will appear here.